Lasek

Lasek Nedir?


Laser Assisted Subepithelial Keratomileusis teriminin kısaltmasıdır.
LASIK'te hem epitelin tümü hem de stromanın dörtte biri kaldırılırken, LASEK'te sadece epitel kaldırılır. Daha fazla kornea dokusunu koruduğu için, ince kornealarda LASIK'in uygulanamadığı durumlarda tercih edilir.
PRK'dan farkı epitelin PRK'da atılması, LASEK'te korunmasıdır. Bu da LASEK'te ağrının daha az olmasını ve iyileşme sürecinin kısalmasını sağlar.Kornea üzerinde "C" şeklinde bir iz bırakılır. Yani epitelin çeperinde %70 gibi bir kısım kesilmiş olur. Yaklaşık %30 'luk bir kısma ise dokunulmaz.

Epiteli kesen aletle yaklaşık olarak aynı çapa sahip yüzük şeklinde bir alet korneanın üzerine yerleştirilir. Daha sonra bu yüzük şeklindeki aletin iç kısmında bulunan korneaya belirli bir konsantrasyonda alkol damlatılır. 1 dakikadan bile kısa bir süre alkol solüsyonu kornea üzerinde bekletildikten sonra bu alet çekilir ve kornea yıkanır. Bu işlemin amacı Korneanın epitel tabakasını altında bulunan stroma tabakasından ayrılmasını sağlamaktır.

Stromaya olan yapışıklığı alkolle azaltılmış olan epitelin daha önce kesilmiş kısmı özel bir alet yardımıyla kenarlardan kaldırılır.
Kenarı açılmış olan epitel tabakası kesilmemiş olan kısmına doğru kenara çekilir.

PRK ve LASIK'te olduğu gibi Excimer laserle korneaya yeni bir şekil verilir.

Kenara çekilmiş olan epitel laser tedavisinden sonra yerine yerleştirilir.

Tıpkı diğer laser tedavilerindeki gibi kornea ideal görüş için gerekli olan yeni şekline kavuşmuş olur.