Intac ICR (Intracorneal halka) (Keratokonus Hastalığı)

Intac ICR (Intracorneal halka) Nedir?


Özellikle miyopiyi düzeltmek için kullanılan ve saydam tabakanın içine yerleştirilen şeffaf özel yapılardır. Bir halkanın parçalarına benzer. Saydam tabakanın şeklini güçlendirici bir özelliği de olduğu için keratokonusun tedavisi için de kullanılabilir.

Yapısı


Tam olarak söylemek gerekirse iki adet 150 derecelik halka parçası da denebilir. Halka parçasının genişliği 1.3mm'dir (dış çapı 8.1 mm, iç çapı 6.8mm). Kalınlığı ise düzeltmek istenen miyopiye ağırlığına göre 0.25mm ile 0.35mm arasında 0.05 mm'lik adımlarla farklılık gösterir.Nasıl Uygulanır


Göz damla ile uyuşturulur. Özel bir işaretleyiciyle intacsın yerleştirileceği yerler saydam tabakanın (kornea) üzerine işaretlenir.

Kesici derinliği saydam tabakanın kalınlığının üçte ikisine ayarlanmış özel bir elmas bıçakla, saydam tabakanın önceden işaretlenmiş yerlerine 1.8 mmlik iki mini kesi yapılır.

Vakum yardımıyla kornea sabitlenir özel bir cihaz yardımıyla korneada bu kesilerin yapıldığı yerden başlamak üzere her iki yönde 190 derecelik açılar oluşturacak şekilde halka şeklinde bir tünel oluşturulur.

Bu oluşturulan tünele intacslar (şeffaf halka parçaları) yerleştirilir. Böylece korneanın eğimi azaltılarak miyopinin düzelmesi sağlanır.